فرامال fara mall
No products in the cart.

مقایسه پردازنده های اینتل Core و Xeon

مقایسه پردازنده های اینتل Core و Xeon

پردازنده XEON – CPU XEON

تمام پردازنده های Xeon دارای برنامه مدیریت دیتا سنترها یا به اختصار DCM هستند که این ویژگی اجازه می‌دهد تا محصولات مورد نظر به طور پیشرفته‌ای بر روی اطلاعات و داده‌های سرورها و دیتا سنترها نظارت داشته باشند، همانطور که گفته شد پردازنده Xeon برای سرورها بسیار مناسب هستند و پیکربندی چند هسته‌ای و سازگاری با سوکت‌های مختلف همراه با پشتیبانی از حجم زیاد حافظه‌های اصلی این امکان را فراهم می‌کند تا در سیستم عامل‌های بخش تجاری ۶۴ بیتی نظیر Windows Server 2008 به بهترین سطح عملکردی دست یابند علاوه بر آن یکی دیگر از بسیار مهم پردازنده‌های Xeon قابلیت مدیریت توان مصرفی آنها با توجه به میزان بار کاری سرور‌های مختلف می‌باشد.

پردازنده های Xeon نسبت به بازدهی و کارایی که دارند، دمای کمتری دارند و از پایداری بیشتری برخوردارند و در شرایط مساوی، درصد بسیار کمتری از هنگ و کرش (Crash) سیستم، در سیستم هایی دیده می شود که از پردازنده های Xeon بهره برده اند که خود این مورد هم دلایل فنی و تکنولوژی هایی هست که در این سری پردازنده ها از آن ها استفاده شده است.

با پیشرفت سریع تکنولوژی در چند سال اخیر و مطابق با آن ساخت سرور‌ها و دیتا سنترهای پیشرفته نیاز به پردازنده‌های قوی با قابلیت پشتیبانی از دستور العمل‌های مختلف پردازشی بیش از گذشته احساس شده است به همین دلیل کمپانی اینتل با معرفی هر نسل جدید معماری پردازنده‌ها تغییراتی بنیادی را در ساختار آنها ایجاد می‌کند.

قرار دادن برخی از دستور العمل‌های هوشمند پردازشی و مدیریتی سرور‌ها مانند تسهیل درخواست‌های سریع پردازشی برای زیرساخت تعریف شده نرم افزارها (SDI)

نمایش معیارهای کلیدی از طریق تله متری جهت فعال سازی زیر ساخت برای ارائه خدمات با بهترین عملکرد، انعطاف پذیری و بهینه سازی هزینه‌های کل مالکیت و …. تنها بخش کوچکی از اقدامات اینتل جهت بهبود فرآیند پردازشی سیستم های سرور و دیتا سنترها می باشد.

پردازنده های Xeon به جهت اینکه برای تسهیل فعالیت‌های بخش تجاری طراحی شده‌اند قیمت بالایی دارند و برخلاف سری Core برای کاربران خانگی یا عادی برنامه‌ریزی نشده‌اند.

پردازنده های Intel Core و Xeon

بررسی پردازنده های Intel Core و Xeon و مقایسه آنها با یکدیگر:

پردازنده های Intel Core در واقع رنج پردازنده هایی با 2 الی 4 هسته اصلی همراه با رشته های پردازشی محدود را تشکیل می‌دهند که به یکی از پرفروشترین محصولات حوزه سرور در چند سال اخیر تبدیل شده‌اند.

برخلاف سری Xeon پردازنده‌های Core کاربران بخش کامپیوترهای رومیزی (PC) را هدف قرار داده‌اند، این سری از پردازنده‌ها به دلیل فرکانس کاری زیاد دارای توانایی منحصر به فردی در پردازش برنامه‌های محاسباتی دسکتاپ محور می‌باشند.

همچنین در بخش مجازی سازی (Virtualization) برنامه‌های گرافیکی با تکنولوژی HD تجربه بسیار بهتری را فراهم می‌کنند، این ویژگی عملکرد مناسبی را در بازی‌های رایانه‌ای در پی خواهد داشت و با توجه به این موضوع که اکثر بازی‌های ویدئویی جدید برای پردازنده‌هایی با 2 الی 4 هسته پردازشی اصلی بهینه شده اند. در نتیجه انتخاب اول و آخر اکثر گیمرها برای تهیه سیستم گیمینگ خود به محصولات Intel Core خلاصه خواهد شد.

سری پردازنده های اینتل در سه Core دسته اصلی با نام های Core I3،Core I5   و Core I7 می‌شود که طبق تعداد هسته‌های پردازشی و عملکرد کلی تقسیم بندی می شوند. پردازنده های Core I7 با توجه به فرکانس زیاد و طراحی ویژه ای که دارند برای برنامه‌ها و نرم افزارهای وابسته به دستورات پردازشی Single-Thread مشابه با بازی‌های رایانه‌ای فوق العاده سریع عمل می‌کنند.

مزایای پردازنده Xeon:

۱- پردازنده Xeon از QPI The Intel QuickPath Interconnect و دوم برای بکارگیری در مادربرد های دارای دو سوکت پردازنده (Dual Socket) بهره می‌برند.

۲- پردازنده Xeon از تکنولوژی Intel Direct IO و Integrated IO پشتیبانی می‌کند اما سری Core i و دسکتاپ خیر (این تکنولوژی باعث افزایش بازدهی پردازنده می‌شود)

۳- پردازنده Xeon تا چند برابر بیشتر از حافظه Cache نسبت به پردازنده های معمولی و پیشرفته Desktop پشتیبانی می‌کنند.

۴- پردازنده Xeon از ECC Memory و یا سیستم تصحیح خطا در پردازش حافظه پشتیبانی می‌کنند.

۵- پردازنده Xeon کنونی تا حدود ۳ ترابایت از حافظه رم پشتیبانی می‌کنند اما پردازنده های دسکتاپ نهایتا تا 128 گیگابایت.

۶- پردازنده Xeon از تعداد بیشتر کانال نصب حافظه (Memory Slots) نسبت به پردازنده های دسکتاپ پشتیبانی می‌کنند.

۷- دارای مقدار زیاد کش سطح سوم (L3 cache)  : مؤلفه‌های کش در واقع حافظه های اندکی با سرعت بسیار زیاد هستند که پردازنده‌ها برای تسهیل فرآیند پردازشی برخی از برنامه‌ها و نرم افزارها از آن استفاده می‌کنند، نسبت به سایر محصولات اکثر پردازنده Xeon بسته به نوع مدل از میزان L3 cache زیادی تقریبا ۱۵ الی ۵۵ مگابایت بهره می‌برند، این مقدار تقریبا چند برابر قدرتمندترین پردازنده های سری Core می‌باشد و دلیل اصلی پتانسیل پردازشی بهتر در اکثر سیستم های WorkStation تا حدودی به این مؤلفه ارتباط پیدا می‌کند.

۸- پشتیبانی از ECC RAM :  حافظه های اصلی Error Checking and Correction یا به اختصار ECC اکثر خطاهای ایجاد شده در مسیر داده‌ها را قبل از رخ دادن شناسایی و برطرف می‌کنند و منجر به خروجی داده‌های محاسباتی با بیشترین دقت و کمترین اشتباه خواهند شد. این مزیت اکثر کرش‌ها و خطا‌های سیستمی را محدود می‌کنند و عملکرد کلی با ثباتی را زمینه سازی خواهند کرد.

۹- طول عمر بیشتر: تمام پردازنده های سری Xeon برای کار در شرایط پردازشی سخت و مداوم طراحی شده اند و از این نظر برتری قابل توجهی نسبت به همتاهای Core i7 دارند، برای بخش های تجاری که به دنبال محصولاتی با دوام و اطمینان بیشتر هستند قطعا سری Xeon انتخاب آشکاری خواهد بود.

10- بهره‌مندی از فناوری  Hyper threading تمام پردازنده Xeon حتی محصولات که در رده پایین‌ترین قیمت قرار می‌گیرند از فناوری Hyper threading برای تسریع دستورات پردازشی پشتیبانی می‌کنند، این در حالی هست که در سری پردازنده های Core تنها محصول پرچمدار Core i7 از این ویژگی استفاده می‌کند و نسبت به پردازنده Core i5 با مشخصات سخت افزاری تقریبا مشابه اختلاف قیمتی قابل توجهی را شامل می‌شوند.

سرور و کامپیوتر های با پردازنده Xeon  موجود در مرکز خرید فرامال 

از مزیت های پردازنده Intel Core می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت اورکلاک پذیری زیاد: Intel برای تفکیک پتانسیل اورکلاکی پردازنده ها از زمان معماری Sandy Bridge همواره دو محصول پرچمدار سری Core i5 و Core i7 خود را با پسوند K روانه بازار ها می کرد، عبارت K در آخر نام پردازنده بیانگر ضریب فرکانسی قابل تغییر می‌باشد، ویژگی مورد نظر توانایی اورکلاک پردازنده ها را به راحتی تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

استفاده از تراشه گرافیکی یکپارچه: کمپانی اینتل به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده ریز پردازنده ها در چند سال گذشته تمرکز ویژه ای در بخش تراشه های گرافیکی یکپارچه همراه با تولیدات پردازنده داشته است، اگر چه محصولات اولیه در زمینه عملکرد کلی چندان رضایت بخش نبوده‌اند و تنها توانایی انجام کارهای ساده و مرسوم محیط سیستم عامل را داشتند اما در نسل پردازنده های Haswell  اینتل تغییرات زیادی را در بخش تراشه‌های گرافیک مجتمع خود ایجاد کرد.

گسترش بخش گرافیکی پردازنده های اینتل هم اکنون که زمان زیادی از معرفی نسل جدید پردازنده های SkyLake نمی‌گذرد به بیشترین پتانسیل عملکردی خود رسیده است و محصولات مورد نظر به راحتی از پس بازی های نوین امروزی بر خواهند آمد و مشکلی در اجرا عناوین جدید سه بعدی با تنظیمات گرافیکی مناسب نخواهند داشت.

نمونه لپتاپ های رندینگ با پردازنده Intel Core در مرکز خرید اینترنتی فرامال 

 Enhanced vMotion Compatibility چیست؟

خیلی از موارد دیگر مثل مجموعه دستورات پردازشی اختصاصی و یا تعداد بیشتر رجیسترها در هسته‌های پردازشی و… که در نهایت باعث می‌شود تمامی سرورها و ایستگاه‌های کاری (Work Stations) و دیتاسنترهای معتبر و البته ابر کامپیوترهای دنیا، از پردازنده های Xeon استفاده کنند.